Niezależnie od tego, czy masz firmę, która wysyła produkty za granicę, czy po prostu wysyłasz paczkę bliskiej osobie mieszkającej za oceanem – warto poznać kilka zasad dotyczących zagranicznych przesyłek kurierskich. Dowiedz się, jakie dokumenty musisz zawrzeć, wysyłając towar poza Unię Europejską.
Przesyłki kurierskie za granicę – co warto wiedzieć?
Przesyłki kurierskie realizowane na terenie Unii Europejskiej są traktowanie w podobny sposób jak przesyłki krajowe – również samo nadanie paczki odbywa się niemal identycznie. Główną różnicę stanowi oczywiście odległość, która sprawia, że przesyłka będzie szła dłużej. Niektórzy przewoźnicy oferują opcję wysyłki zagranicznej. Jest ona dodatkowo płatna, ale za to paczka może dotrzeć nawet w ciągu jednego dnia roboczego (w przypadku wysłania do krajów na terenie Unii Europejskiej).
Ile kosztuje wysłanie paczki za granicę? Przede wszystkim to zależy od kraju docelowego. W sytuacji wysłania paczki do państwa w Europie możemy przebierać w ofertach firm przewozowych. Bez problemu znajdziesz przewoźnika zajmującego się standardowymi przesyłkami, a także gabarytowymi czy paletowymi. Możesz szybko i łatwo nadać przesyłki kurierskie za granicę na Shipcenter.pl, a także porównać cennik poszczególnych przewoźników i wybrać najatrakcyjniejszą dla siebie ofertę.
Wysłanie paczki kurierem poza teren Unii Europejskiej
Formalności wyglądają nieco inaczej w przypadku wysłania paczki do osoby lub podmiotu poza Unią Europejską. Nadawca do przesyłki musi dołączyć dokumenty celne – służą do tego formularze CN22 i CN23. Wybór konkretnego formularza zależy od wartości przesyłki, a wartość graniczna to 300 DTS. Co oznacza ten skrót? To nic innego, jak jest jednostka przeliczeniowa stosowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Aktualny jej kurs ustala Narodowy Bank Polski.
Informacje zawarte w formularzu muszą określać zawartość paczki oraz jej wartość pieniężną. Jeśli przesyłka kurierska nie zawiera dóbr materialnych, a np. dokumentację, wówczas deklaracja celna jest zbędna.
Przed realizacją wysyłki warto zweryfikować, jakie ograniczenia ma kraj odbiorcy. Alkohol, tytoń, papierosy, materiały potencjalne niebezpieczne – mogą one zostać zwrócone do nadawcy. Jeśli towar mieści się kryteriach formalnych, pozostaje zapłacenie cła i podatku. Co istotne, zobligowany jest do tego odbiorca przesyłki, a nie nadawca.
Warto nadmienić, że niektóre paczki mogą przejść uproszczoną procedurę celną. Dotyczy do przesyłek, których wartość nie przekracza 22 euro. Natomiast paczki, które przewyższają tę wartość, przechodzą pełną procedurę celną.
Nadanie przesyłki kurierskiej za granicę – o czym pamiętać?
Niezależnie do jakiego kraju wysyłamy paczkę, warto wykupić ubezpieczenie. U znacznej części kurierów jest ono obowiązkowe. Dlaczego? Ze względu na wieloetapowy transport istnieje większe ryzyko, że przesyłka zagraniczna ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu. Brak ubezpieczenia uniemożliwia ubieganie się o odszkodowanie.
Kolejna kwestia jest oczywista, ale warto ją podkreślić. Przed wysyłką prawidłowo zważ i zmierz paczkę. Już na etapie zlecania wysyłki musisz podać jej wagę w kilogramach oraz wymiary w centymetrach. Te informacje są niezbędne do wyliczenia kosztów realizacji usługi. Jeśli okaże się, że Twoja paczka jest cięższa lub większa, kurier może odmówić jej przyjęcia lub zostaną pobrane dodatkowe opłaty.
02-03-23
Autor artykułu: Marek